Yoğun Tarım Nedir?

Genel olarak uygulanan tarım yöntemleri ve tarımsal faaliyetlerin amaçları aynı: Elde mevcut bulunan tarım arazilerinin en iyi şekilde işlerken mümkün olan en iyi verimi elde etmek. İşte burada tarımsal faaliyetleri farklı kılan ve türlere ayıran özellikler, bu amaçlara ulaşmak için kullanılan yöntem ve teknolojilere dayanmakta..

Bu tekniklerden biriside, yoğun tarım(intensive farming) uygulamasıdır. Yoğun tarım nispeten küçük bir arazi parçasında, yan, küçük bir arazi yada arazinin ayrılmış bir parçası üzerinde verimlilik, teknoloji, makine ve yatırım sermayesini en yoğun şekilde kullanılmasıdır. Burada yüksek verim bitkileri (mısır, tahıl ve soya fasulyesi gibi) ürünler için yoğun tarım kullanılırken organik veya kimyasal gübre, ilaçlar kullanımını içerir. aynı zamanda yüksek verimli ve gelişmiş makine, tesis ile yetiştirme ve hasat çalışmaları yapılır.  eğer çiftlik yeterince büyükse yoğun tarım,  emeğin büyük miktarlarda kullanılması ile de sağlanabilir.

Bu yoğunluğu, aynı zamanda hayvanların sayısındaki artış ile, hayvan yetiştirme uygulanan kapalı tutulur ve daha küçük alanlarda, ne açık besi çiftlikleri veya fabrika olarak bilinen haline gelmiştir olmuştur.

Kara çevredeki çiftlik ve sık sık ellenmezse gerekmez beri yoğun tarım, daha küçük bir alandan dönüm başına daha fazla gıda veya daha fazla gıda üreten hiç şüphe yoktur. Aynı zamanda diğer tarım yöntemlerine göre daha ucuza yiyecek üretiyor.

Daha yüksek ses verecek, ve tüketiciler para tasarrufu olabilir Ancak, bu olumsuz çevresel etkileri vardır. Bu faydalı böcekler ve bitkiler öldürmektedir, toprak, yüzey akış ve kirli su sistemleri aracılığıyla bölgesini çevreleyen etkileri tüketir ve rakip bitkileri ortadan kaldırarak bunun biyolojik çeşitlilik azalır ve sık sık tahrip doğal yaşam hayvanlar, böcekler, kuşlar vb için


Organik tarım daha çevre dostu olduğunu ve bu ürün rotasyonu ve yararlı zararlıların tanıtılması gibi teknikler yerine dayanarak, kimyasal tarım ilacı kullanmaz. Ancak, genellikle, fazla gıda üretmek çok daha emek yoğun ve genellikle büyümeye daha fazla toprağa ihtiyacı yok.

Ancak, yoğun tarım ve bahçecilik için uygulanabilir, sürdürülebilir ve organik teknikler vardır.

Bahçecilik, Organik Bahçecilik ve Rodale ansiklopedisi, ürünlerin (örneğin yatak / alan aynı birkaç yetiştirilen bitkiler) ile açıklanamayacağını, yakın bir boşluk gibi şeyler kullanarak kaldırdı yatak kullanarak, toprak verimliliği üzerinde duruluyor ve veraset dikim kullanmak demektir yoğun bahçecilik, bahseder. Dedikleri gibi, “ustalıkla uygulanan, yoğun tarım yöntemleri geleneksel bir bahçeden beklenenden daha 4-10 kat daha fazla hasat üretebilir.”

Bu ne sürdürülebilir çiftçi sadece ev bahçıvanlar daha büyük bir ölçekte yapmak.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.