TOPRAKTAN ISITMA VE SOĞUTMA

Düşük sıcaklıktaki bir ortamdan ısı çeken ve bunu yüksek sıcaklıktaki bir ortama veren makina.

Isı pompası ile soğutma makinasının çalışma prensibi aynıdır. Soğutma makinasında maksat, bir mahallin soğutulması; ısı pompasında maksat ise, bir mahallin ısıtılmasıdır.Isı pompası kışın dışarıdaki soğuk havadan ısı çekerek odaya vermek suretiyle odayı ısıtabileceği gibi, yaz boyunca odadan ısı çekerek dışarı atmak suretiyle odayı soğutmakta da kullanılabilir.

Isı Pompası

ISI POMPASI 4 ANA ELEMANDAN MEYDANA GELİR ;

*Kompressör
*Buharlaştırıcı(Evaparatör)
*Yoğuşturucu(Kondensör)
*Kısılma Vanası


Isı pompası devrelerinde, Freon-12, Freon-22 ve Freon-502 gibi soğutucu akışkanlardan herhangi biri kullanılır. Buharlaştırıcı, ısı çekilen ortama yerleştirilir. Buharlaştırıcı içinden geçen soğutucu akışkan, etrafındaki ortamdan gerekli ısıyı çekerek buharlaşır ve buharlaşan bu soğutucu akışkan, kompresör vasıtasıyla yoğuşturucuya basılır.Yoğuşturucu da, kızgın buhar halindeki soğutucu akışkan etrafındaki ortama ısı vermek suretiyle, yoğunlaşarak doymuş sıvı haline gelir.Yoğuşturucudan çıkan soğutucu akışkan kısılma vanasından geçerek basınç ve sıcaklığı buharlaştırıcı basınç ve sıcaklığına düşürülürek ısı pompası çevrimi tamamlanır.

Isı pompası

ISI POMPALARI ISI ÇEKTİKLERİ KAYNAKLARA GÖRE 4 GRUBA AYRILIR:

*Hava Kaynaklı
*Su Kaynaklı(Deniz,Nehir,Göl)
*Toprak Kaynaklı
*Güneş enerjisi Kaynaklı

Isı pompası, elektrikle ısıtmaya nazaran avantajlı olması, ve şehirlerin en büyük dertlerinden biri olan çevre kirlenmesine sebeb olmamasıyla, konutların ısıtılmasında geniş bir uygulama alanı bulmuştur. Ayrıca ısı pompasının birçok sanayide uygulama alanları mevcuttur. Isı pompası tarihi: Nicholas Currot tarafından 1824 yılında ısı pompası fikri ortaya atılmıştır.

Bundan 30 yıl sonra LordKelvin ilk pratik ısı pompasını yapmıştır. Bundan sonra birçok araştırmacı ve mühendisler ısı pompasının mükemmel hale gelmesi için çalışmışlardır. Teknolojik ilerleme, ısı kaynaklarının pahalılığı, ısı pompalarına gün geçtikçe rağbeti arttırmaktadır.

isi-pompasi-nedir-3

TOPRAK KAYNAKLI ISI POMPALARI

Jeotermal kurulumların çoğu kapalı çevrim sistem kullanırken açık çevrim sistemlerde ayrı bir seçenektir.Gömülü borunun içinde akan antifriz solüsyon yerine açık çevrim sistemler göl,kuyu gibi kaynaklardan gelen suyu kullanır. Su ısının özümsendiği ısı pompasına pompalanır.Daha sonra orjinal kaynağına veya dönüşüm kuyusuna boşaltılır.

Kaynak suyu dizaynları en yaygın ve fiyat açısından en efektif olanlarıdır. Kaynak hem evin su ihtiyacını karşılar hemde ısı pompasında kullanılır.1 ton soğutma kapasitesi için yaklaşık olarak 3 galon/dak kaynak(kuyu) suyu gerekir.3000 (square-foot)İyi yalıtılmış bir ev 10-15 galon/dak suya ihtiyaç duyar.Açık sistemlerde su kalitesi önemli bir konudur. Mineraller ısı değiştiricisinde birikebilir. Demir ve diğer kirler dönüşüm kuyusunu tıkayabilir.Göl ve diğer kaynaklardan gelen organik maddeler jeotermal sistemi hızla tahrip edebilir.Suya aşındırıcılık, asitlik ve mineral içeriği testleri yapılmalıdır.

isi-pompasi-nedir-4

Açık çevrim sistemler çevreye zarar verdikleri gerekçesiyle bazı yerlerde kullanılmamış hatta yasaklanmıştır.Su geri verilmezse su kaynakları tükenebilir.Bulaşma riskide artan bi problemdir.Düzgün kurulmamış kuyular gübre,organik madde gibi şeyleri yüzeydeki kaynaklardan su kaynaklarına taşır.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.