Rampa Çıkmak İçin Trampe Bisiklet Asansörü

Yokuşlu, inişli çıkışlı yerlerde bisiklet kullanmanız zorluğunu bilmeyenimiz yoktur. Ama Trampe, yokuşlu yerlerde de bisiklet kullanımını arttıracak mükemmel bir çözüm olmuş.

Normal şartlarda engebeli, dağlı tepeli yani rampaların çok olduğu şehirlerde bisiklet kullanımı az iken daha düz ova yerlerde daha yaygındır bisiklet. Ama Norveç’İn en büyük 3. şehri olan Trondheim dağlık bir yerleşim yeri olmasına rağmen bisiklet kullanım oranı oldukça yüksek.

İstatistiklere göre 30.000 öğrencisi bulunan Trondheim Üniversitesinde öğrencilerin %90 oranı için  ana ulaşım aracı olarak bisikleti kullanıyor. Son yirmi yılda şehirde yapılan bisiklet yolları ve bisiklet kullanıcıların şehre adopte olmasını sağlayacak yapılanmaların gelişimi inanılmaz. En önemli adım taşı ise Trampe.

Trampe, en açık ifadeyle bisiklet asansörü. Şehri en tarihi yerinden geçen Brubakken tepesine bisikletlileri taşıma hizmeti veren bir araç. Şehrin insanları arasında bisiklet kullanımının bisiklet kullanım oranı Trampe yapıldıktan %41 oranında artış yapmış.

Bisiklet, scooter, bebek arabası vb. motorsuz tekerlekli bir araçla rampanın başına geldiğinizde, bu rampayı nasıl çıkarım diye dert etmenize gerek yok. Trampe sizin orada. Bir ayağınızı Trampenin adımlığına diğer ayağınızı ise ilerlemenizi sağlayacak tekerlekli aracınıza koymanın yeterli. Ama inişte dikkatli olmanız şart.

Babamın da dediği gibi “Çıktığın vitesle ineceksin evlat” 😀

 Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.