Private Shopping ve Fırsat Siteleri 2013’de Nereye Gidiyor

2010 ve 2011 yılında adeta altın çağlarını yaşayan yeni eticaret iş modeli olarak öne çıkan fırsat siteleri ve private shopping siteleri 2012 beklentilerinin altında kaldılar. Peki ya 2013 nasıl geçer?

private-shopping-ve-firsat-siteleri-2013de-nereye-gidiyor

Esasında fırsat sitesi dediğimiz şey ile private shopping tarzuı birbrinden ayrı iş modelleridir. fırsat siteleri şehir fırsatı gibi şehirlere ait fırsatları yayınlayan yada indirdik gibi ürün fırsatlarını yayınlayan ve günlük fırsatlardan satış geliri elde eden iş modelidir.


Kampanya sitesi de diyebileceğimiz private shopping siteleri ise bugün markafoni, trendyol, limango, altıncı cadde, yeni moda vb. sitelerin başı çektiği kısa süreli (3-5 gün arası) olarak bir markanın ürünlerini indirime sunan  eticaret sitesi iş modelidir.

İlk popüler olduğu 2010 yılı ve 2011 yılında hızla büyüyen fırsat ve kampanya siteleri 2012de biraz durakladı. pabbuc.com un ve benzeri bazı girişimlerin kapanması veya iş modeli değiştirmesi 2012 de gördüğümüz olaylar. Zira çok hızlı büyüyen ve klasik eticaret sitelerine göre stoksuz çalışmanın verdiği operosyenel işletme maliyetlerinin düşüklüğü birçok işletmeyi cezbetti. Adeta mantar gibi birçok fırsat sitesi ve kampanya sitesi(private shopping) türedi.

Dolayısıyla rekabet hızla arttı. %30lardan aşağıya düşmeyen kar marjları 2012de %5lere kadar düştü. Siteler arasında hizmet kalitesi, ürün gamı değeri, CRM çalışmaları, satış sonrası destek, kargolama süresi gibi alanlarda rekabet olacağına rekabet sadece üye sayısına ve satış adedine odaklandı.

“Davet et 10Tl, 20TL kazan” gibi bir modelin çıkması da bu nedenledir. Amaç sadece müşteri sayısını arttırmak olmuş ve hertürlü çalışma mübah görülmüştü. Oysaki bu sitelerin bir işletme maliyeti vardı, ve düşen kar marjları bu siteleri döndürmeye yetmiyordu. Sektörün öncüleri aldıkları yatırımlar ile TV reklamları ile müşteri çekmeye ve operasyonlarını karşılamaya müktedir oldular.

Fakat çoğu yeni eticaret girişimleri bu rekabeti göğüsleyemeyerek ya kayboldular yada işten çıkmak zorunda kaldılar. Bazıları ise dikey kategoriler, normal satış e-ticaret siteleri gibi farklı iş modellerine geçiş yaptılar.

2013de de daralmanın devam edeceği, bir çok fırsat sitesi ve private shopping sitesinin kaybolacağı kesin. Dikey kategoriler ise gelişecek iş modeli. Zeten markafoni, limango ve trendyol gibi devlerin ayakkabı, çocuk ve moda gibi dikey kategorilerde açtıkları siteler ipuçlarını veriyor.

Yeni sitelerin ise müşteri sayısında ziyade müşterilerin artık sıkıldığı kargolama süresi veya satış sonrası destek alanında yapacakları farklılaşma ile öne geçmeleri mümkün. Çünkü müşteri sayısı ve bu sayıdaki müşterilerin mail kutularını sürekli taciz eden mailler artık prim yapmamaktadır. Mutlu ve memnun müşterilerin ağızdan ağıza sizi referans göstermeleri direkt satışa dönüşecek en kolay reklam yöntemidir.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.