Kombi Seçimi

Denizli ilimiz maalesef çoğu ilimize göre yanlış bilginin çok çabuk yayıldığı yörelerden birisidir. Ve zaman içerisinde doğrudan daha doğru olduğuna inanıla gelir. Doğalgazın ilimize geldiği günden beri bu alanda da maalesef çok fazla yanlış bilinen unsur var.

Bu nedenle gerek doğalgazın kullanımı, gerekse kombi seçimi olsun, hatta kombi montajında bile birçok doğru bilinen yanlışlar bulunmaktadır. Kombi cihazı, içerisinde doğalgazı yakan ve tesisat suyunu ısıtarak, bu ısıtılan suyun ısısı ile havayı ısıtan radyötörlere(peteklere) sıcak suyu pompalayan bir cihazdır. Aynı zamanda kullanım suyunu da ısıtarak mutfağımızda veya banyoda sıcak su ihtiyacımızı karşılayan cihazdır.

Su ısıtma işlemi eşanjör adı verdiğimiz ısı değiştiricide olur. Bu eşanjör yüzeyine gelen doğalgaz alevinin ısısını, içerisinden geçen suyuna geçmesi ile su ısıtılır. Hem tesisat hemde kullanım suyu tek bir eşanjörde veya çift eşanjörde farklı farklı olabilir. Günümüzde artık kombiler genellikle çift eşanjörlü veya 3 eşanjörlü olmaktadır.

Bu ısıtma cihazı olan kombinin, bir nevi bir soba diye nitelendirebileceğimiz cihazların ilimizde çoğunlukla balkonda olması ise bilinen büyük yanlışlardan bir tanesidir. Artık genel kabul görmüş ve biz makina mühendislerine bile balkonda daha az yakacağına ikna etmeye çalışan doğalgaz aboneleri bulunmakta. 😀 maalesef gerçek bu.

Yoğuşmalı kombiler bilinen standart(hermetik-konvansiyonel) kombilerle aynı mantıkla çalışmaktadır. Yoğuşmalı kombilerin tek farkı aynı hermetik de olduğu gibi yanan doğalgazın atık ısısı olan, yanmış duman içeriisndeki ısıyı yoğuşturarak almasıdır.

İlgili Yazı: En İyi Kombi Markaları

İşte burada cihazın yoğuşması için normalden biraz daha fazla petek-radyatör alanına ihtiyaç duyar. Diğer taraftan çok iyi ısı yalıtımlı küçük dairelerde youşamayacağı için verimsiz olur. Bilinenin aksine yoğuşmalı kombi her zaman en iyi çözüm değildir. Önemli olan ihtiyaca uygun kombi ve bu kombinin gücüdür. Ülkemiz kombi piyasasında en çok satılan kombiler 24kw yada eşdeğeri olan 20.000kcal gücündeki cihazlardır.

Oda termostatı kullanmayı özellikle tavsiye ediyoruz. Bazı arkadaşlar daha bağımsız ısıtma ayarı için termostatik vanalar kullansalar da bizim önerimiz oda termostatı. Ama sakın ha, oda termostatı ile birlikte termostatik vana kullanmayınız. bu iki yöntemden birisini seçiniz.

Gelelim hengi marka kombi alalım kararına. Eğer tercihiniz ev kullanımı için hermetik kombi ise Bosch, ECA ve Ariston olabilir. Yoğuşmalıda ise 150m2 altı dairelerde Ariston üstünde ise Viessmann olabilir.