Foursquare Sadece Check-In Uygulaması Olmak İstemiyor.

Yeni yerler keşfetmek mottosu ile kurulan ve rakibi yield gibi gerçek dünyanın google’ı olma amacıyla yerleri bulma, keşfetme, paylaşma ve yorumlama hedefli foursquare uygulaması, sosyal mecra gibi kullanılmaya başlanması nedeniyle sadece check-in yapılan bir uygulamaya dönüşmek istemiyor.

Bu nedenle check-in yaparak sosyalleşmeye imkan verecek şekilde geliştirilmiş Swarm uygulaması ile özelliklerini ikiye bölüyor. Foursquare kurucusu Dennis Crowley yaptığı açıklama ile Foursqure ve Swarm olarak birbirine ilişkili iki uygulamaya bölünerek devam edeceklerini açıkladı.foursquare-sadece-check-in-uygulamasi-olmak-istemiyor


Bu aşamada Foursquare kuruluş amacındaki gibi mekan keşfetme ve paylaşma özeline odaklanırken, swarm ise check-in yaparak sosyalleşmek ve Facebook’un yakın zamanda açıkladığı “friends nearby” yani, yakındaki arkadaşlarım tarzı bir uygulamaya dönüşecek. Böylece text veya bildirim yapmadan arkadaşlarınız nerede olduğu, neler yaptığı, yada ne yapmayı planladıkları gibi bilgilere kolayca ulaşıp, etkileşimde kalabileceksiniz. Ayrıca yeni eklenen özellikle ile onlara katılmak ve takip etmek daha da pratik hale geliyor.

Henüz uygulama test aşamasında pek yakında ios ve android versiyonları çıkacak olan uygulamayı kullanıcıların beğenisi ile ölçmek daha kolay olacak.

Fakat Forsquare uygulaması check-in özelliğini swarm a bırakması ile nasıl bir ilgi görür, yada mevcut kullanıcılar nasıl davranır bunuda şimdiden kestirmek zor. Fakat birbirinden uzak kavramlar olan mekan keşfi ve check-in özelliklerini iki ayrı uygulamaya bölmek gerçekten iyi bir çözüm ve adıma benziyor. Akıbetini zaman içerisinde takip eder, tekrar paylaşırız.

Konuyla ilgili the verge tarafından hazırlanmış video size daha fazla konuylailgili ipucu sunabilir.