Çin Tasarımı Altından Aracların Geçebildiği Metrobüs

Çinlilerin her alanda geliştirdikleri çözümleri onları fason ve taklit üretimden teknoloji geliştiren ve trend oluşturan bir yapıya götürüyor.

İşte İki katlı ve altından araçların, otomobillerin geçebildiği sıra dışı bir metrobüs tasarımı. Aslında bu araca ne denileceğine karar vermek biraz zor, metrobüs gibi otobüs tarzı diğer araçlarla aynı yolda ilerliyor fakat tren veya tramvay gibi bir ray hattına da sahip. Diğer araçların altından kolayca geçebileceği şekilde tasarlanması da kafamızı zorluyor. Belkide diğer araçların üzerinden seyahat ettiğinizde uyandıracak olduğu hislere binaen “uçan metro” diyebiliriz belki.

Trafik Sıkışıklığına Son

Büyük şehirlerde oluşan toplu taşıma araçlarının durma kalkma sırasındaki zaman kayıpları, tarfikte duraklar öncesi oluşan yoğunluk, geriden gelen trafiğin yavaşlaması gibi sorunları bertaraf eden bir çözüm bu. Fikrin sahibi olan Shenzhen Hashi Future Parking Equipment Co. ya göre bu uçan metrobüs, 40km saattaki hızı ile aynı anda 1200 yolcu taşıyabilecek.

 

Ekonomik ve Çevreci

Metro gibi yer altını kazmaya yada yol üstünde direkler üzerinde bir hat yapma masrafı yok. Metrobüs gibi ayrı bir şeride de ihtiyacı yok. Kolayca her şehre adapte edilebilecek kolaylıkta. Aynı zamanda yılda bir tanesinin yılda 860 ton yakıt tasarrufu sağlarken, çevreyi de 2.460 ton karbondioksit salınımından koruması da cabası.

Ayrıca yol üstlerinde bir elektrik hattına da gerek duymuyor. Hem kurulumu ve hemde tehlikeleri olan tramway benzeri araçların kullandığı yol üstü elektrik tellerine dokunarak ilerleme yerine mükemmel bir çözüm sunuyor.

Yol kenarlarına monte edilmiş olan sokak lambalarına monte edilebilecek ve tasarımıyla söz konusu metrobüsün üst kısmındaki şarj yuvalarına oturacak şekilde konumlanmış durumda olan elektrik çubukları ile güç alacak araç son derece güvenli olacak. Bu direkler arası mesafe yaklaşık araç boyunda olması halinde baştan elektrik almaya başladığı bir direğin şarj çubuğu aracın sonuna geldiğinde, bir sonraki direğe bağlı olan elektrik iletim çubuğuna temas etmek suretiyle sürekli elektrikle beslenebilecek.

Ayrıca durak yapımı konusunda da oldukça esnek bir araç. Yol kenarında yeterli alan bulunması halinde yan duraklar, olmaması halinde yol üzerine inşa edilecek duraklarda üst kısımdan yolcu alabilecek şekilde geliştirilmiş bu  uçan metrobüs.

Üst katına yolcuları yan kapılarından yada içerisindeki bir merdiven sayesinde üst kısımdan alabilen mükemmel bir araç.

Aynı zamanda aktif güvenlik donanımına sahip bir araç. Sahip olduğu sensörler sayesinde sürekli trafiği gözetlemekte, özellikle altından geçen yada yaklaşan araçlara güvenli geçiş sağlamak için takip ve uyarı sistemleri bulunmakta.


 

Acil durumlarda ise uçaklara benzer bir tahliye sistemi bulunmakta.

 Bu video ise tasarımı çok güzel şekilde özetlemekte.

Ne dersiniz güzel çözüm değil mi?


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.