Birinin İsmini Hatırlayamadığınızda Ne Yaparsınız?

Bazen karşılaşırsınız, birisi ile konuşurken o sizi tanıyordur ve hatta size isminizle hitap eder ama siz onun ismini hatırlayamazsınız.

Genelde çok zor durumdur. Bozuntuya vermeden ve isim vermeden konuşmaya katılırsınız. Bu muhabbet sırasındaki konulardan ipuçları yakalayarak kimdi, ismi neydi diye hatırlamaya çalışmak genel deneyimdir.

birinin-ismini-hatirlayamadiginizda-ne-yaparsiniz

Fakat açık yüreklilikle “pardon, sizi hatırlayamadım” yada “daha önce konuşmuştuk ama isminizi hatırlayamadım” dediğiniz olur mu? yada böyle bir cevap sizi ve isminizi hatırlayan karşınızdaki kişide nasıl bir düşünce oluşturur? gerçekten zor zorular.

Eğer birisini hatırlayamadığınız yada ismini çıkaramadığınız zaman neler yapmalı, neler yapmamalı?

Öncelikle, tam emin değilseniz yada karşınızdaki sizinle tanıdık bir hitap ile muhabbete başlarsa kesinlikle “tanıştığımıza memnun oldum” gibi bir cümle kurmayın. Zira bu, karşınızdaki kişinin içgüdüsel olarak önemsenmediği hissine kapılmasına neden olacaktır. Onun yerine “sizi görmek çok güzel” bir cümle başlamak riskleri azaltır.

Bazen birisiyle karşılaşır ve onu hatırlayamadığınız da “sonra görüşürüz” diye kaçarak, daha sonra hatırlamayı düşünürsünüz.Fakat bir sonraki karşılaşmanızda yine böyle olacak ve hatırlayamacaksınızdır. En güzeli, el sışıp, muhabbete girerek aklınızdaki gri noktaları tamamlamaya çalışarak hatırlamaya çalışmaktır. Hemen ilk başta “pardon bu aralar biraz yoğunum, o nedenle sizi hatırlayamadım” diyerek yapılan bir deneme karşılıklı ilişkiyi soğutacaktır. Eğer diyaloğun sonunda hafızanızda bir şey canlandıramaz iseniz “sizi hatırlayacağım ama çıkaramadım, samimiyetime güvenerek isminizi bağışlarsanız bana yardımcı olmuş olursunuz” şeklinde kibar, açıklayıcı ve soruyu lütfedici bir yaklaşım ile ismini öğrenmeniz kolay olur.

Eğer benim gibi görsel hafıza konusunda zayıfsanız, çok insanla tanışıp bir dahaki karşılaşmanızda kolay hatırlayamıyorsanız üstteki ilk şık daha verimlidir genelde. Ama konuşmanın başında “pardon sizi çıkaramadım, hatırlatırsanız minnettar kalırım” yaklaşımı da denenebilir. Bu artık biraz da sizin iletişim taktiğinize kalmış.

Peki siz böyle durumlarda kalıyormusunuz? Bu gibi durumları nasıl aşıyorsunuz? yorumlarsanız, aklmızdaki alternatifleri genişletmiş oluruz.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.