2013 Model Cee’d Gümbür Gümbür Geliyor

 

Kia için adım taşlarından birisi olan Cee’d kesinlikle daha sofistike ve daha sade olmasının yanında, daha Avrupai bir görünüme kavuşmuş.

İlk jenerasyonu 2007 yılında yollara düşen cee’d, o günden bugüne çok değişti ve gelişti.  Kesinlikle mükemmel bir süürüş keyfi sunmayı amaçlayan yeni 2013 model Kia Cee’d tamamen Avrupa’da tasarlandı ve geliştirildi.


Kianın Avrupa CEO’su Paul Philpott “Piyasaya çıkışından bu yana, cee’d ailesi Batı Avrupa’da 430,000’den fazla satış kaydetti, otomobil severlerin markamıza dair algısını değiştirdi. Kia ürün gamında bulunan yeni nesil Picanto, Rio, Soul, Venga, Sportage ve Sorento modellerimizin  tasarım ve satış adetleri bakımından başarısı, cee’d tarafından yaratılan algı ve etkiye çok şey borçludur” demesi kia için cee’d ve oonun tremsil ettiği çizgiyi anlayabilmemiz için önemli.

2012 Modelinden 5cm daha uzun, daha alçak ve kesinlikle daha şık

bir önceki serisi olan 2012 model cee’d e göre toplamda 50mm yani 5cm daha uzun olarak, toplam araç uzunluğu 4,31m ye, yükseklik ise azaltılarak 1,47m ye düşürüldü. Bu sayede daha geniş ve daha sportif bir havaya kavuştu. Aynı zamanda C segmentinin en uzun dingil mesafesine sahip olan araçta, en öne çıkan ayrıntı ŞIKLIK. Diğer taraftan artan baş, bagaj ve koltuk arası mesafeler cee’d i bir adım öne çıkaran ayrıntılar.

Altı vitesli şanzumana sahip güçlü ve verimli motorlar

Kia mühendisleri, yeni cee’d’i geliştirirken, motorun tepkisinden veya güç çıkışından ödün vermeksizin yakıt tüketimi ve emisyon konularına daha fazla odaklanmışlar.  Yenilenmiş motorlar ve çeşitli küçük ama etkili değişiklikler, tüm model serisinde ortalama % 4 yakıt tüketimi gelişimi sağlanmış.

Yeni Kia cee’d, 90’dan başlayarak 135 ps’e kadar güç çıkışı sunan geniş bir motor seçeneği ile satışa sunulacak.  Benzinli motorlar, 1,4 lt. tt. 100 ps ve 1,6 lt. GDI 135 ps olurken, dizel motorlar ise 1,4 lt. 90 ps, 1,6 lt. 110 ps ve 1,6 lt. 128 ps olarak açıklandı.

1,6 lt. 128 ps dizel ve 260 Nm üreten motor, altı vitesli düz şanzuman ve otomatik şanzuman seçenekleri ile sunulacak.  Aracın karma yakıt tüketimi  sadece 4.1 lt./100 km (Kia EcoDynamics teknolojileri kullanılan araçlarda 3.7 lt./100 km) olacak ve CO2 emisyonu sadece 97 g/km oranından başlayacak.

‘Gamma’ benzinli motorları da, performans ve ekonomi arasında mükemmel bir denge sunuyor.  Kia Sportage’de ilk kez kullanılan 1.6 lt. Gamma GDI motoru, gücü (135 ps) ve torku (164 Nm) maksimuma çıkarmak ve yakıt tüketimi ile emisyonları minimuma indirmek için direkt enjeksiyona sahiptir.  Bu motorla birlikte, yeni cee’d, 5.8 l/100 km (EcoDynamics ile 5.2 l/100 km) tüketim ve 119 g/km’den başlayan egzoz CO2 emisyonları sağlıyor.

Tüm bu motor seçenekleri, düz veya altı vitesli otomatik şanzuman seçeneği ile sunulacak.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.